Podesty ruchome umożliwiają wszelkiego typu prace prowadzone na wysokości. Może to być budowanie hal, prace elektryczne, hydrauliczne, wentylacyjne, wykończeniowe czy remontowanie i ocieplanie elewacji budynków. Firmy specjalizujące się w sprzedaży takich urządzeń oferują przeważnie podnośniki nożycowe, podesty ruchome, podesty samojezdne, zwyżki nożycowe bądź podnośniki teleskopowe.
Nowe i używane
Nowe podesty mają bardzo wysoką cenę, ale również gwarancję. Koszt pojedynczego podnośnika wynosi nawet 1 000 000 zł. Opłaca się to ogromnym przedsiębiorstwom, dla których podesty są niezbędnymi urządzeniami do pracy. Nowy podest z pewnością posłuży przez lata zupełnie bezawaryjnie. Używany sprzęt można kupić zdecydowanie taniej, ale należy zwrócić uwagę, by koszty serwisowania i naprawy nie przekroczyły ceny nowego podestu. Dlatego warto w tym wypadku kupować sprzęt tylko od zaufanego dostawcy, który cieszy się dobrą opinią na rynku. Jeśli znajdziemy takiego, możemy kupić używany, ale w pełni bezawaryjny sprzęt w naprawdę okazyjnej cenie.
Typy podestów
Podest, zwyżka i podnośnik to takie same maszyny, pełniące te same funkcje. Podział następuje w konkretnych przypadkach, dlatego warto wiedzieć, na czym polega. W sprzedaży podestów rozróżniamy elektryczne i spalinowe. Pierwsze są wyposażone w baterie, które można ładować. Sprawdzą się idealnie w hali, by nie generować hałasu i spalin. Natomiast podesty spalinowe działają jak samochody. Nadają się do prac na otwartej przestrzeni, przy budowach, czy tam, gdzie nie będziemy mogli naładować lub wymienić baterii. Podnośniki dzielą się też na teleskopowe, teleskopowe łamane lub nożycowe. Różnią się między sobą konstrukcją i przeznaczeniem. Ze względu na teren prac należy wybrać odpowiednie podwozie do zwyżki. Gąsienice zagwarantują stabilność na śniegu, a napęd kołowy idealnie sprawdzi się na utwardzonym gruncie. W sprzedaży są jeszcze podesty doczepiane lub pchane, służące do codziennego użytku, bardzo mobilne i spełniające podstawowe funkcje podnoszenia.