Podesty nożycowe, zwane inaczej dźwignikami, stołami hydraulicznymi czy podnośnikami stołowymi, są skomplikowanymi technologicznie urządzeniami. Służą do pionowego przemieszczania, podnoszenia ładunków czy niwelowania różnicy w poziomach. Ze względu na przeznaczenie dzieli się je na przeładunkowe i stanowiskowe.
Typy podestów
Podnośnik nożycowy jest najczęściej stosowany do podnoszenia ludzi, przedmiotów, materiałów oraz innych urządzeń na wybraną wysokość. Wykorzystuje się go przeważnie w warsztatach i serwisach samochodowych. W szybki i łatwy sposób można unieść pojazd, by mieć dostęp do podzespołów od strony podwozia. W praktyce wykorzystuje się typowo podesty pojedyncze i podwójne. Różnią się w nieznaczny sposób konstrukcją. Pierwszy posiada jedną parę nożyc, a proces unoszenia odbywa się za pomocą dwóch siłowników. Siłowniki odpowiadają za prawidłowe rozkładanie i składanie nożyc. W podnośniku nożycowym drugiego typu używa się podwójnego układu nożyc, napędzanym siłownikami. Ten układ jest znacznie stabilniejszy i sztywniejszy, dlatego często wykorzystuje się je jako podnośniki recepcyjne. Podwójne podesty nożycowe podnosi się wyżej niż pojedyncze. Na rynku występują jeszcze podesty trzy i wielonożycowe.
Sposób działania
Podesty nożycowe działają w dosyć prosty sposób, a mianowicie na siłownikach. Siłowniki mogą mieć napęd elektrohydrauliczny, elektryczny oraz hydrauliczny ręczny. Inicjują rozkładanie nożyc, odpowiedzialne za unoszenie podestu. Podnośniki ułatwiają pracę w wielu dziedzinach, np. warsztatach samochodowych czy innych pomiotach gospodarczych. Idealnie nadają się do magazynów z gabarytowymi towarami, prac budowlanych lub na linie produkcyjne. Na rynku są dostępne różnorodne podesty nożycowe, dlatego najpierw warto zapoznać się z parametrami technicznymi poszczególnych urządzeń. Wszystkie mają solidną i trwałą konstrukcję. Nożyce powinny być wykonane z profili zamkniętych, by zwiększyć stabilność pracy urządzenia.